ROKOVACÍ PORIADOK orgánov zväzu

Základné ustanovenia

čl. 1

Rokovací poriadok podrobnejšie upravuje ustanovenia stanov zväzu schválených VI. zjazdom SZZ dňa 12.11.1995 v znení dodatku č.1 schváleného VII. zjazdom SZZ dňa 19.11.2000 a dodatku č.2 schváleného VIII. zjazdom SZZ dňa 20.11.2005 a stanovuje záväzné pravidlá pre rokovanie orgánov a organizačných zložiek Slovenského zväzu záhradkárov (ďalej len zväzu).

čl. 2

Každá organizačná zložka, orgán a funkcionár zväzu sú povinní riadiť sa týmto rokovacím poriadkom. Pri rokovaní a rozhodovaní musia dbať na práva a právom chránené záujmy tých, ktorých sa týkajú.

čl. 3

Orgány zväzu rozhodujú kolektívne o veciach, ktoré podľa stanov zväzu patria do ich pôsobnosti. Všetky volené orgány sú uznášaniaschopné ak je prítomná nadpolovičná väčšina ich členov, ak nie je v stanovách uvedené inak. Na platnosť uznesenia je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných členov orgánu, ak nie je v stanovách uvedené inak. Uznesenie prijaté orgánom je záväzné aj pre tých členov, ktorí hlasovali proti nemu, zdržali sa hlasovania alebo neboli prítomní.
Uznesenia vyšších orgánov prijaté v rámci všeobecne záväzných predpisov, stanov a dobrých mravov sú pre nižšie orgány a členov záväzné (§ 10 písm. c) stanov).

čl. 4

Navonok môžu menom zväzu a jeho organizačných zložiek konať a zaväzovať organizačnú zložku len štatutárne orgány ( výbory ) alebo člen prískušnej organizačnej zložky, ktorý bol písomne splnomocnený štatutárnym orgánom.

čl. 5

Výbor (predstavenstvo) organizácie môže poveriť niektorých funkcionárov, prípadne pracovníkov orgánu zväzu v neodkladných prípadoch podpisovaním písomností. S ich obsahom musí byť oboznámený tento orgán na najbližšej schôdzi. Bežnú korešpondenciu, určenú najmä členom alebo pre vnútorný styk organizačných zložiek, podpisujú funkcionári alebo splnomocnení pracovníci.
Odoslaná písomnosť musí obsahovať názov organizácie, miesto a dátum vyhotovenia, miesto a presnú adresu príjemcu, stručný a jasný text, pečiatku organizácie, podpisy oprávnených funkcionárov, adresu funkcionára, ktorý je poverený preberaním pošty (z dôvodov napr. ďalšej korešpondencie, pretože z pečiatky nevplýva adresa ZO zväzu a evidenčné číslo. Kópia odoslanej písomnosti sa zakladá do spisov organizácie, ktorá ich vydala.

Členovia orgánov zväzu

čl. 6

Členovia orgánov zväzu vykonávajú svoje funkcie osobne alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu ( § 31 ods. 4 stanov zväzu). Sú povinní aktívne sa podieľať na práci svojho orgánu, najmä na príprave podkladov a materiálov na rokovania ako i na tvorbe návrhov predkladaných na rokovanie orgánov zväzu, zúčastňovať sa všetkých schôdzí a zasadnutí príslušných orgánov, vyjadrovať svoje stanoviská k prerokovaným veciam, kolektívne o nich rozhodovať a zúčastňovať sa na podujatiach zväzu ako delegovaní zástupcovia svojho orgánu.

čl. 7

Ak sa člen nemôže zúčastniť zasadnutia orgánu, je povinný svoju neúčasť vopred oznámiť , ospravedlniť sa a ak mu v tom nebránia vážne dôvody zaslať predsedovi alebo tajomníkovi orgánu svoje pripomienky (stanovisko) k prerokúvanému materiálu. Inak môže písomne splnomocniť len člena tohto orgánu v zmysle ust. § 31 ods. 4 stanov zväzu.

Rokovací poriadok orgánov zväzu

čl. 8

Zjazd zvoláva Republikový výbor zväzu. Okresnú konferenciu zvoláva okresný výbor zväzu a členskú schôdzu výbor ZO zväzu. Schôdzu RV zväzu a OV zväzu zvolávajú ich predstavenstvá. Schôdze výboru ZO zväzu zvoláva predseda a tajomník. V mimoriadnych prípadoch s výnimkou zjazdu a RV zväzu, ak nemožno zvolať orgán uvedeným spôsobom, môže ho zvolať predstavenstvo vyššej organizačnej zložky. Schôdzky revíznej komisie zvoláva jej predseda a v mimoriadnych prípadoch predseda revíznej komisie nadriadenej organizačnej zložky.
Členské schôdze, schôdze predstavenstiev, výborov a revíznych komisií sú zvolávané najmenej 7 dní, konferencia 14 dní (§ 20 ods. 1 stanov), zjazd 1 mesiac
(§ 25 ods. 2 stanov) pred stanoveným dňom ich konania.
Členskú schôdzu ZO zvoláva výbor písomne 7 dní vopred, najmenej raz za rok. Volení funkcionári musia byť pozvaní na schôdzu menovite (pozvánkou, obežníkom a pod.) s uvedením predmetu rokovania. Rovnako musí byť pozvaný ten, ktorého vec bude schôdza prejednávať (napr. neprijatie za člena a pod.)

čl. 9

Schôdza výborov organizačných zložiek zväzu musí byť zvolaná do 14 dní, ak o to požiada písomne s uvedením predmetu a účelu rokovania najmenej jedna tretina členov výboru príslušnej organizačnej zložky zväzu. Členská schôdza musí byť zvolená do 30 dní, ak o to požiada písomne s uvedením predmetu rokovania najmenej jedna tretina členov.
Ak bude členská schôdza prerokovávať otázky upravené v ustanoveniach § 5 a 6 stanov zväzu musia byť uvedené v programe ako samostatný bod.

čl. 10

Schôdze riadi predseda a v jeho neprítomnosti podpredseda alebo iný člen poverený príslušným orgánom. Na každej schôdzi sa prítomnosť zisťuje prezenčnou listinou podpísanou prítomnými, ktorá je súčasťou zápisu zo schôdze.

čl. 11

Program rokovania schôdze výboru určí predseda a tajomník, členskej schôdze výbor ZO, schôdze predstavenstva OV, RV predseda a tajomník, schôdze OV a RV ich predstavenstvá. Program rokovania revíznej komisie určuje jej predseda. V mimoriadnych prípadoch určí program rokovania vyšší zväzový orgán. Po otvorení a zistení prezencie predloží predsedajúci na schválenie program rokovania. Určený program môže byť na návrh člena po odsúhlasení väčšiny zmenený alebo doplnený.
Pred schválením programu predsedajúci dá schváliť podľa programu jednotlivé komisie ( návrhovú, mandátovú, volebnú a skrutátorov ), zapisovateľa a overovateľov zápisnice.

čl. 12

Členská schôdza sa uznáša za prítomnosti nadpolovičnej väčšiny členov, inak v zmysle ust. § 31 ods. 5 stanov zväzu. V opačnom prípade sa môže konať len ako informatívna.
Na schôdzach orgánov má každý jeho člen (delegát) právo voľného prejavu, ak mu predsedajúci udelí slovo. Slovo môže členovi alebo delegátovi odňať predsedajúci s odôvodnením. Člen alebo delegát, ktorému nebolo udelené slovo alebo mu bolo odňaté, je oprávnený žiadať, aby schôdza hlasovaním rozhodla, či je udelenie slova alebo jeho odňatie odôvodnené. Tejto žiadosti je povinný predsedajúci vyhovieť.
Na návrh člena (delegáta) môže schôdza rozhodnúť o časovom limite jednotlivých prejavov.

čl. 13

O návrhoch sa rozhoduje hlasovaním, verejne alebo tajne, podľa rozhodnutia členov alebo delegátov. Najprv sa hlasuje o pozmeňujúcich návrhoch ( ktoré svojim obsahom sú protichodné alebo výrazne odlišné od pôvodného návrhu ) a potom o doplňujúcich návrhoch ( ktoré obsah pôvodného návrhu v zásade nemenia, len ho určitým spôsobom upravujú, spresňujú resp. rozširujú).
Pri prejednávaní jednotlivých bodov programu sa členovia resp. delegáti (ďalej len „rečníci“ ) hlásia do rozpravy zdvihnutím ruky alebo odovzdaním prihlášky. Predsedajúci udeľuje prihláseným rečníkom slovo v poradí, v akom sa o slovo prihlásili. Rečník je povinný hovoriť z miesta, kde je zabudovaný mikrofón alebo z miesta odkiaľ je najlepšia akustika a vopred sa predstaviť.
Členovia resp. delegáti majú v rozprave právo na faktickú poznámku, ktorou reagujú na vystúpenie ostatného ( posledného ) rečníka. V rámci faktickej poznámky nemožno uplatňovať vecné stanoviská k prerokovanej veci, pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy.
Člen, resp. delegát môže ku každému rečníkovi vystúpiť s faktickou poznámkou len raz.
Za faktickú poznámku sa považuje aj procedurálny návrh týkajúci sa spôsobu prerokovania niektorého bodu programu.
Prednesenie faktickej poznámky ani prípadná odpoveď na faktickú poznámku by nemala prekročiť rečnícky čas, ktorý si na začiatku rokovania príslušný orgán schválil.
Ak nejde o faktickú poznámku k prerokovanému problému alebo ak rečník prekročí stanovený rečnícky čas, predsedajúci mu môže slovo odňať. Rečník má hovoriť v rámci rozpravy k prerokovanej veci ( bodu programu). Ak sa od nej odchyľuje, predsedajúci ho na to upozorní. Ak upozornenie nevedie k náprave, predsedajúci rečníkovi slovo odníme.
Hlasovanie riadi a výsledok zisťuje predsedajúci za súčinnosti zapisovateľa. Pri rovnosti hlasov sa návrh pokladá za zamietnutý.
Prehlasovaná menšina môže žiadať, aby jej návrh bol uvedený v zápisnici. Tejto žiadosti je potrebné vyhovieť.

čl. 14

O každej schôdzi sa musí vyhotoviť zápisnica, ktorá má obsahovať stručný a vecný priebeh rokovania. Musia byť v nej uvedené najmä návrhy a uznesenia. Uznesenia musia byť stručné, jasné, konkrétne a kontrolovateľné. V zápise o hlasovaní pre rozličné stanoviská (ak uznesenie nebolo prijaté jednomyseľne) treba uviesť počet tých, ktorí hlasovali za prijatie návrhu a tých, ktorí hlasovali proti prijatiu návrhu a ktorí sa zdržali hlasovania. Zápisnicu vyhotoví zapisovateľ, na základe poverenia orgánu, ktorého schôdza sa koná, a to buď pre jednotlivú schôdzu alebo pre isté časové obdobie. V prípade potreby môžu byť na schôdzi zvolení overovatelia zápisnice.
Zápisnicu v priebehu rokovania vyhotovuje zapisovateľ sám, zápis o návrhoch, výsledku hlasovania a znenia uznesenia robí presne podľa pokynov predsedajúceho ihneď v priebehu schôdze. Vyhotovenú zápisnicu podpisuje predseda a tajomník, prípadne overovatelia.

čl. 15

Na nasledujúcej schôdzi orgánu predsedajúci s prítomnými kontrolujú plnenie uznesení z predchádzajúcej schôdze a rozhodnú o ďalších opatreniach. Súčasne sa prečíta zápisnica z predchádzajúcej schôdze.
Zápisnica sa nečíta, ak všetci účastníci schôdze dostali jej opis alebo, ak sa schôdza uznesie, aby sa od jej čítania upustilo. Ak sú k zápisnici pripomienky, spresnia sa v zápisnici zo schôdze, kde boli tieto pripomienky vznesené.

čl. 16

Zápisnice sa ukladajú časovo za sebou v knihe zápisníc o schôdzach , prípadne v usporadovačoch. Označujú sa poradovými číslami s pripojením programu rokovania a prezenčnej listiny.
Všetky písomnosti a zápisnice zo schôdzí sa ukladajú v kancelárii sekretariátu. V základných organizáciách uschováva tieto písomnosti tajomník, prípadne iný člen poverený výborom. Člen základnej organizácie má právo nahliadnuť do zápisnice alebo požiadať o výpis z nej.
Za zápisnice, ich úplnosť a evidenciu z predstavenstva OV a RV zodpovedá tajomník a zasiela ich všetkým členom a predsedovi RK. Na každej schôdzi orgánu sa musia prerokovať a schváliť opatrenia vykonané oprávnenými funkcionármi v neodkladných a mimoriadnych záležitostiach v období medzi zasadnutiami orgánu. Rovnako sa musia schváliť opatrenia, vykonané inými splnomocnencami.

čl. 17

Členská schôdza a okresná konferencia sa riadi zásadami uvedenými v tomto rokovacom poriadku s týmito doplnkami :
a) program rokovania určí výbor organizačnej zložky
b) dátum a miesto konania ČS a jej program oznámi výbor ZO okresnému výboru zväzu a OV zväzu oznámi konanie okresnej konferencie RV zväze písomne 15 dní vopred
c) návrh na zloženie nového výboru, revíznej komisie a návrh na delegátov pripraví výbor príslušnej organizačnej zložky po predchádzajúcom prejednaní s členmi navrhovanými do funkcie.
Zdôvodnený návrh odovzdá výbor 3-5 člennej volebnej komisii, zvolenej členskou schôdzou alebo konferenciou z prítomných členov, prípadne delegátov.
Aspoň jeden člen volebnej komisie má byť členom odstupujúceho výboru.
d) okrem volebnej komisie volí členská schôdza alebo konferencia 3-5 člennú mandátovú a 3-5 člennú návrhovú komisiu. Pri nízkom počte členov možno volebnú a mandátovú komisiu zlúčiť. Mandátová komisia overuje počet prítomných členov, delegátov a hostí, podáva správu o splnení predpísaných náležitosti pre platné rokovanie a uznášanie.
Návrhová komisia pripraví a prednesie členskej schôdzi alebo konferencii návrh na schválenie správy o činnosti výboru včítane správy o hospodárení a majetku a správy revíznej komisie, návrh uznesení, ktorý obsahuje plán činnosti podložený finančným plánom (rozpočtom), prípadne ďalšie návrhy predkladané členskej schôdzi alebo konferencii na schválenie.
e) členskú schôdzu môže riadiť pracovné predsedníctvo, okresnú konferenciu riadi pracovné predsedníctvo, zvolené po otvorení schôdze na návrh výboru alebo predstavenstva OV.
f) správa výboru, vrátane správy o hospodárení a majetku a správy revíznej komisie musí byť pripravená písomne. Správu výboru prednáša predseda alebo poverený člen výboru, revíznu správu predseda revíznej komisie alebo iný člen revíznej komisie.
g) voľby riadi predseda volebnej komisie. Volí sa hromadne alebo jednotlivo podľa
rozhodnutia členskej schôdze. Po prednesení návrhu kandidátky predseda volebnej komisie zistí, či sú z radov členov alebo delegátov pripomienky alebo
iné návrhy. O predloženom návrhu volebnej komisie sa hlasuje (podľa čl. 13 tohto
rokovacieho poriadku).
Ak sa pri hlasovaní o celej kandidátke alebo jednotlivých členoch nedosiahne nadpolovičná väčšina hlasov prítomných členov alebo delegátov, hlasuje sa o ďalších podaných návrhoch. Ak pred hlasovaním takéto návrhy neboli podané, vyzve predseda volebnej komisie, aby prítomní podali návrh na iného člena výboru alebo revíznej komisie, prípadne delegáta.
h) ihneď po členskej schôdzi alebo konferencii, najneskoršie však do 8 dní, musí
novozvolený výbor zo svojho stredu zvoliť predsedu, podpredsedu, tajomníka a
ďalších funkcionárov podľa stanov zväzu.
Voľby riadi zástupca vyššej organizačnej zložky, v jeho neprítomnosti poverený člen zvoleného výboru. Výsledok voľby a rozdelenie funkcií oznámi nový výbor výborom vyšších organizačných zložiek najneskôr do 10 dní od konania členskej schôdze alebo konferencie s uvedením ktorému funkcionárovi a kam sa má zasielať pošta.
Podobne sa vykoná i voľba predsedu revíznej komisie za predsedníctva povereného člena a výsledok volieb sa oznámi vyšším organizačným zložkám a výboru vlastnej organizačnej zložky.

čl. 18

Ihneď po vykonaných voľbách, najneskôr do 14 dní zabezpečí predseda orgánu (ak došlo k zmene predsedu v spolupráci s odstupujúcim predsedom) protokolárnym zápisom odovzdanie funkcií novým funkcionárom. Odovzdávajú sa majetok, všetky pečiatky a písomnosti, najmä stanovy, rokovací poriadok a smernice, Spravodajcov, všetky ďalšie pokyny, zmluvy, knihu zápisníc, pokladničnú knihu, účtovný denník a všetky ostatné písomnosti účtovnej evidencie, inventúrnu knihu, evidenčné listy členov, kroniku a všetky ďalšie písomnosti a doklady, týkajúce sa zväzu.
Zápis o odovzdaní a prevzatí podpíše odovzdávajúci i preberajúci. Tento zápis sa stane súčasťou zápisnice najbližšej schôdze orgánu. Po jednom exemplári obdržia aj odovzdávajúci a preberajúci. Pokiaľ by nedošlo k odovzdaniu niektorého dôležitého dokladu či materiálu, je potrebné o tom urobiť osobitný zápis.

čl. 19

Vo výnimočných prípadoch, ako napr. úmrtie, vzdanie sa funkcie alebo nevykonávanie funkcie, môže byť orgán doplnený. Doplnenie orgánu sa uskutočňuje v ZO doplňujúcou voľbou a u OV a RV zväzu kooptáciou z náhradníkov.
Ak sa volený delegát okresnej a mestskej konferencie alebo zjazdu nemôže zúčastniť, nastupuje na jeho miesto zvolený náhradník podľa rozhodnutia príslušného orgánu (ZO, OV). Inak je funkcia delegáta nezastupiteľná.

čl. 20

Člen sa môže v zmysle § 6 ods. 1 písm. e) stanov zväzu odvolať proti rozhodnutiu orgánu zväzu písomne cestou orgánu, ktorý rozhodnutie vydal a to v lehote 15 dní od doručenia rozhodnutia.
Zväzový orgán, ktorý v I. stupni rozhodol, musí toto rozhodnutie členovi s odôvodnením a s poučením o možnosti odvolania sa zaslať písomne (viď § 32 ods. 3 stanov). Orgán proti rozhodnutiu ktorého je podané odvolanie, je povinný predložiť odvolanie so všetkým písomným materiálom spravidla do 15 dní odvolaciemu orgánu, ak nevyhovie odvolaniu v plnom rozsahu ( autoremedúra). Týmto odvolacím orgánom je P-OV zväzu, pokiaľ ide o rozhodnutie výboru ZO, P-RV zväzu pokiaľ ide o rozhodnutie P-OV v I. stupni a RV, pokiaľ ide o rozhodnutie P-RV v I. stupni. Rozhodnutie odvolacieho orgánu je konečné. Orgán proti ktorému rozhodnutiu bolo podané odvolanie, môže napadnuté rozhodnutie v zmysle odvolania sám zmeniť, prípadne zrušiť. Za včas podané odvolanie sa považuje i odvolanie zaslané v lehote 15 dní od doručenia na bezprostredne vyšší zväzový orgán.
Ak považuje člen rozhodnutie niektorého orgánu zväzu za nezákonné alebo odporujúce stanovám, môže požiadať o jeho preskúmanie príslušný súd a to v lehote 30 dní odo dňa kedy sa o ňom dozvedel, najneskoršie však do 6 mesiacov od rozhodnutia.
Tento rokovací poriadok bol schválený RV SZZ dňa 21.10.2006 a nadobúda účinnosť dňom 21.10.2006.
Zároveň sa ruší rokovací poriadok schválený RV SZZ dňa 23.2.2001.

Celý dokument si môžete stiahnuť tu:
rokovaciporiadok.

Leave Your Comment

Your email will not be published or shared. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>