Zásady hospodárenia s majetkom Slovenského zväzu záhradkárov


PRVÁ ČASŤ


§ 1 Úvodné ustanovenie


Republikový výbor Slovenského zväzu záhradkárov (ďalej len „ RV SZZ“) v zmysle ust. §-26 ods. 2 písm. o) Stanov, na svojom zasadnutí konanom dňa 20.4.1996 prijal tieto zásady o hospodárení s majetkom Slovenského zväzu záhradkárov (ďalej len „ SZZ“).

§ 2 Rozsah platnosti

1.Zásady hospodárenia s majetkom SZZ (ďalej len „zásady“) upravujú základné princípy hospodárenia a nakladania s majetkom SZZ. V medziach týchto zásad môžu organizačné zložky SZZ, ak je to možné z hľadiska dobrého hospodárenia, vydať podrobnejšie pokyny, ktoré nesmú byť v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi a týmito zásadami.

2.Tieto zásady sa vzťahujú na právnické a fyzické osoby, ktoré majetok SZZ spravujú alebo užívajú na základe nájomných zmlúv alebo vykonávajú činnosť v rozsahu dohodnutom v mandátnych, príkazných alebo iných zmluvách so SZZ.

§ 3 Vymedzenie niektorých pojmov

1.Ak je v texte Zásad použitý pojem „organizačné zložky SZZ“ rozumejú sa tým samostatné právnické osoby SZZ t.j. základné organizácie SZZ, mestské výbory SZZ, okresné výbory SZZ a Republikový výbor SZZ.

2.Pokiaľ sa v týchto Zásadách hovorí „o nájme“ rozumie sa tým nájom hnuteľných vecí a nehnuteľností.

3.Majetok SZZ sú organizačné zložky SZZ povinné zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať. Sú povinné najmä:

a) udržiavať a užívať majetok,
b) chrániť majetok pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím,
c) používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi,
d) viesť majetok v predpísanej evidencii.

4.Tieto povinnosti SZZ bude uplatňovať aj u právnických osôb, kde SZZ má majetkovú účasť (napr. obchodná spoločnosť).

5.Pokiaľ sa v týchto zásadách hovorí o „výpožičke“ rozumie sa tým bezodplatný nájom vecí.


DRUHÁ ČASŤ


Hospodárenie s majetkom SZZ


§ 4 Majetok SZZ

1.Majetok SZZ slúži na uspokojovanie potrieb SZZ a jeho členov. Táto základná zásada je interpretačným pravidlom pre posudzovanie sporných alebo rozporných situácií pri nakladaní s majetkom.

2.Všetky právnické a fyzické osoby majú povinnosť podľa svojich možností majetok SZZ ochraňovať pred poškodením, zneužitím alebo inou ujmou (napr. zásahom v jeho prospech, oznámením hroziacej škody a pod.)

3.Majetok SZZ sú najmä veci (hnuteľné a nehnuteľné) vo vlastníctve SZZ majetkové práva SZZ a obchodné podiely v obchodných spoločnostiach kde SZZ je spoločníkom.

4.Majetok SZZ sa má zveľaďovať a zhodnocovať a vo svojej celkovej hodnote nezmenšený zachovať. Darovanie nehnuteľného majetku SZZ, je neprípustné, pokiaľ RV SZZ nerozhodne inak.

5.Majetok SZZ je možno použiť najmä pre účely organizačných zložiek SZZ na podnikateľskú činnosť a na výkon činnosti sekretariátu RV SZZ

§ 5 Vymedzenie majetku SZZ

1.Majetkom organizačných zložiek SZZ sú:

a) hnuteľné a nehnuteľné veci (ďalej len „veci“), ktoré SZZ nadobudol v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov,
b) vecí, ktoré SZZ nadobudne v rámci kúpy, darovania a obvyklého hospodárenia,
c) majetkové práva vrátane pohľadávok,
d) cenné papiere,
e) obchodné podiely v obchodných spoločnostiach, kde SZZ je spoločníkom,
f) iné majetkové práva.

2.Majetok môže byť v spoluvlastníctve organizačných zložiek SZZ, alebo SZZ a inej právnickej alebo fyzickej osoby

§ 6 Nakladanie s majetkom SZZ

1.Organizačné zložky SZZ môžu darovať fyzickým alebo právnickým osobám hnuteľný majetok SZZ do 1 000,- Sk, nad 1 000,- Sk môže organizačná zložka SZZ darovať hnuteľný majetok výlučne s predchádzajúcim písomným súhlasom predstavenstva RV SZZ, inak je právny úkon neplatný.

2.Organizačné zložky SZZ môžu previesť vlastníctvo nehnuteľného majetku len za odplatu. Pri bezodplatnom prevode je potrebný písomný súhlas RV SZZ, inak je právny úkon neplatný.

3.K zmluvnému prevodu vlastníctva nehnuteľného majetku, ktorý je vo vlastníctve organizačnej zložky SZZ je potrebný predchádzajúci písomný súhlas Predstavenstva RV SZZ, inak je právny úkon neplatný. Uvedený súhlas sa nevyžaduje v prípade, ak ide o prevod pozemku v záhradkovej osade medzi ZO SZZ a členom SZZ.

4.Devízový cudzozemec nemôže nadobúdať vlastnícke právo k nehnuteľnému majetku, ktorý je vo vlastníctve organizačnej zložky.

5.K zmluvnému prevodu vlastníctva hnuteľného majetku, ktorý je vo vlastníctve organizačných zložiek SZZ v cene podľa znaleckého posudku nad 5 000,- Sk je potrebný predchádzajúci písomný súhlas Predstavenstva RV SZZ, inak je právny úkon neplatný. Do výšky 5 000,- Sk rozhoduje predseda alebo tajomník organizačnej zložky SZZ.

6.Majetok, ktorý organizačná zložka SZZ nepotrebuje na plnenie svojich úloh, môže prenechať do užívania odplatne iným osobám (fyzickým alebo právnickým).

7.Majetok SZZ možno združovať s majetkom iných právnických alebo fyzických osôb, alebo používať na podnikateľskú činnosť, len za podmienok uvedených v týchto zásadách.

8.Organizačná zložka SZZ môže poskytnúť pôžičku právnickej alebo fyzickej osobe na účely podnikania len do výšky odsúhlasenej v RV SZZ. Výšku poskytovanej pôžičky musí právnická alebo fyzická osoba kryť nehnuteľným, alebo hnuteľným majetkom za podmienok stanovených v § 10 týchto zásad.

9.Zakazuje sa zriaďovať záložné právo na hnuteľný a nehnuteľný majetok organizačných zložiek SZZ bez predchádzajúceho písomného súhlasu Predstavenstva RV SZZ.

10.Organizačné zložky SZZ môžu v odôvodnených prípadoch, pokiaľ to neodporuje ust. §-u 3 ods. 3 týchto zásad, majetok SZZ prenechať do užívania iným právnickým resp. fyzickým osobám formou výpožičky za podmienok stanovených Obč. zákonníkom.

§ 7 Podmienky vstupu SZZ do obchodných spoločností

1.Vstup organizačnej zložky SZZ do obchodných spoločností, okrem verejnej obchodnej a komanditnej spoločnosti (ďalej len spoločnosť) v zmysle Obchodného zákonníka musí byť odsúhlasený RV SZZ.

2.Súhlas RV SZZ je potrebný pri každom:

a)prevode obchodného podielu organizačnej zložky SZZ
b)určení výšky základného imania (peňažného alebo nepeňažného) s ktorým organizačná zložka SZZ vstupuje do spoločnosti
c)zvýšení resp. znížení zákl. imania organizačnej zložky SZZ v spoločnosti
d)vystúpení organizačnej zložky zo spoločnosti
e)prevode akcií

3.Pre vstup organizačnej zložky SZZ do spoločnosti je potrebné predložiť ekonomickej komisii pri RV SZZ podnikateľský zámer spoločnosti, predmet činnosti s ktorým bude spoločnosť podnikať ako aj ekonomický rozbor spoločnosti (príjmy, výdaje, zisk a pod.)

4.Po vydaní kladného stanoviska v ekonomickej komisii a doporučení vstupu organizačnej zložky SZZ do spoločnosti rozhodne s konečnou platnosťou RV SZZ o vstupe organizačnej zložky SZZ do spoločnosti , pričom RV SZZ je oprávnený splnomocniť tajomníka RV SZZ rokovať o podmienkach spoločenskej (zakladateľskej) zmluvy.

5.Základným zásadám účasti SZZ v spoločnostiach by mali byť najmä:

a)zásada efektívneho využitia vkladu SZZ v spoločnosti,
b)zásada kontroly hospodárenia spoločnosti,
c)zásada návratnosti vloženého vkladu,
d)zásada účelného využitia zisku.

§ 8 Združovanie finančných prostriedkov

Organizačná zložka SZZ môže združiť finančné prostriedky s inými fyzickými alebo právnickými osobami za účelom výstavby, rekonštrukcie a opravy stavieb s tým, že vynaložené finančné prostriedky zo strany organizačnej zložky SZZ budú predstavovať spoluvlastnícky podiel organizačnej zložky SZZ na majetku.O združení finančných prostriedkov do výšky 500 000,- Sk rozhodne Predstavenstvo RV SZZ. Nad uvedenú sumu je potrebný súhlas RV SZZ.

§ 9 Prenechanie majetku SZZ do nájmu (ekonomický prenájom)

1.Organizačné zložky SZZ môžu prenechať za odplatu svoj majetok do nájmu (hnuteľný aj nehnuteľný) fyzickým a právnickým osobám.

2.Pri prenechaní majetku do nájmu sa organizačná zložka SZZ bude riadiť zásadou efektívneho využívania tohto majetku. Hodnota zvereného majetku do nájmu by sa mala vrátiť organizačnej zložke SZZ do 10 až 12 rokov od podpísania zmluvy a to vo finančnej náhrade, ak je majetok prenechaný do nájmu na podnikateľské účely.

3.Organizačná zložka SZZ ako prenajímateľ uzatvorí s nájomcom nájomnú zmluvu v zmysle platných právnych predpisov.

4.Zmluvu o nájme je organizačná zložka SZZ oprávnená uzatvoriť s právnickou resp. fyzickou osobou na dobu určitú, resp. na dobu neurčitú.

5.Pri uzatvorení nájomnej zmluvy na dobu určitú je organizačná zložka SZZ povinná každý rok prehodnotiť výšku nájmu a do výšky nájmu započítať percento inflácie určené podľa Štatistického úradu SR.

6.Organizačná zložka SZZ sa zaväzuje na prenajatých objektoch zabezpečovať na vlastné náklady stredné a generálne opravy, pokiaľ sa s nájomcom nedohodne inak.

7.Nájomca je povinný v prenajatých objektoch zabezpečovať bežné opravy a údržbu na svoje náklady.

§ 10 Zásady na poskytovanie pôžičiek z rozpočtu SZZ

1.Pôžička z rozpočtu organizačnej zložky SZZ môže byť poskytnutá fyzickým alebo právnickým osobám, ktoré:

a) hospodária s majetkom SZZ,
b) sú v niektorej z obchodných spoločností so SZZ,
c) vychádzajú SZZ v ústrety pri zabezpečovaní úloh zväzu.
2. Pôžičky môžu byť poskytnuté najmä na účel:
a) preklenutie nepriaznivej finančnej situácie,
b) výstavbu záhradkárskych objektov,
c) realizáciu iných objektov významných pre potreby zväzu.

3.Pôžičky s jednotlivými osobami budú uzatvárané za podmienky zriadenia záložného práva minimálne do výšky 130 % poskytnutej pôžičky a zhodnotenia predpokladu návratnosti od osoby, ktorej bude pôžička poskytnutá. Výška pôžičky musí byť schválená v Predstavenstve RV SZZ.

4.Pôžičky s návratnosťou do 1 roka budú úročené diskontnou sadzbou stanovenou Národnou bankou SR, ktorá bude platiť v čase poskytnutia pôžičky, pokiaľ pôjde o pôžičky poskytnuté pre účely uvedené v ods. 2 písm. b), c). V ostatných prípadoch sa bude pôžička úročiť podľa bežných úrokových sadzieb komerčných bánk v čase uzavretia pôžičky. V prípade neuhradenia poskytnutej pôžičky v stanovenej lehote, bude úročená zostávajúca časť nedoplatku vo výške 20 % ročne.

5.Pôžičky poskytované s návratnosťou nad 1 rok budú úročené diskontnou sadzbou stanovenou Národnou bankou SR, ktorá bude platiť v čase uzatvorenia pôžičky a bude zvýšená o 2 %, pokiaľ pôjde o pôžičky poskytnuté pre účely uvedené v ods. 2 písm. b), c). V ostatných prípadoch sa bude pôžička úročiť podľa bežných úrokových sadzieb komerčných bánk v čase uzavretia pôžičky. V prípade neuhradenia poskytnutej pôžičky v stanovenej lehote, bude úročená zostávajúca časť nedoplatku vo výške 22 % ročne.

§ 11 Nakladanie s majetkovými právami

Orgazizačné zložky SZZ sú povinné starať sa o to, aby všetky povinnosti voči dlžníkovi boli včas a riadne splnené, prípadne, aby boli včas uplatnené na súde alebo na inom orgáne a aby ich rozhodnutia boli včas vykonané. Z uvedeného dôvodu je výbor organizačnej zložky SZZ oprávnený:

1.Povoliť primerané splátky alebo povoliť odklad zaplatenia dlhu dlžníkovi písomne uznaného čo do dôvodu a výšky, prípadne priznaného právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, ak dlžník bez svojho zavinenia nemôže dlh alebo splátku zaplatiť v čase splatnosti.

2.Ak boli povolené splátky na úhradu pohľadávky alebo bol povolený odklad zaplatenia dlhu nebudú sa požadovať úroky z omeškania. To sa nevzťahuje na pôžičky poskytnuté právnickým alebo fyzickým osobám, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť. Splátky sa môžu povoliť len pod podmienkou, že sa dohodne splatnosť celej pohľadávky.

§ 12 Dočasné upustenie od vymáhania pohľadávky

Ak je pohľadávka organizačnej zložky SZZ prechodne nevymožiteľná, je výbor oprávnený dočasne upustiť od jej vymáhania, musí však ďalej zabezpečovať, aby sa táto pohľadávka nepremlčala alebo aby nezanikla. Len čo odpadnú dôvody dočasného upustenia od vymáhania pohľadávky, je organizačná zložka SZZ povinná usilovať o jej včasné vymoženie.

§ 13 Trvale upustenie od vymáhania pohľadávky

1. Výbor organizačnej zložky SZZ je oprávnený trvale upustiť od vymáhania pohľadávky ak:

a)nemožno preukázať, že pohľadávka trvá, alebo nemožno preukázať jej výšku a nie je podklad pre to, aby súd alebo iný príslušný orgán určil výšku podľa úvahy
b)dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním na dedičoch dlžníka,
c)pohľadávka sa premlčala a dlžník odmieta dlh dobrovoľne uhradiť,
d)zo všetkých okolností prípadu je zrejmé, že ďalšie vymáhanie pohľadávky by nebolo úspešné, alebo by bolo nehospodárne,
e)ak pohľadávka je nedobytná pretože dlžník (fyzická osoba) sa zdržuje na neznámom mieste a jej pobyt nebol zistený ani cez ústrednú evidenciu obyvateľstva,
f)dlžník bol vyhlásený za mŕtveho na základe príslušného orgánu.

2. Výbor SZZ môže trvale upustiť od vymáhania pohľadávky nepresahujúcej 180,-€ (nepatrná pohľadávka), ak ju dlžník dobrovoľne nezaplatil. Proti tomu istému dlžníkovi, ktorým je občan, sa môže od vymáhania pohľadávky upustiť iba raz v kalendárnom roku.

3.Započítanie vzájomných pohľadávok medzi SZZ a inými právnickými resp. fyzickými osobami navzájom je prípustné len dohodou zmluvných strán.

§ 14 Vysporiadanie majetku zrušenej (zaniknutej) organizačnej zložky SZZ

1.Pokiaľ sa príslušná organizačná zložka na úrovni základnej organizácie SZZ rozhodne uznesením členskej schôdze o svojom zrušení, zlúčení alebo rozdelení, navrhne členskej schôdzi nasledovný postup, ktorý zakotví do uznesenia:

a)v prípade rozdelenia základnej organizácie SZZ (ďalej len „ ZO SZZ“ ) na dve alebo viac ZO SZZ rozhodne členská schôdza uznesením aj o rozsahu majetku vrátane práv a záväzkov, ktoré prejdú na novovzniknuté ZO SZZ.
b)Ak dôjde k zlúčeniu dvoch alebo viacerých ZO SZZ do jednej organizačnej zložky SZZ, rozhodnú členské schôdze príslušných ZO SZZ, ktoré sa zlučujú do jednej ZO SZZ uznesením o zrušení ZO SZZ bez likvidácie s tým, že práva a záväzky prechádzajú v plnom rozsahu na novovzniknutú ZO SZZ.
c)Pri zrušení (zániku) ZO SZZ členská schôdza uznesením rozhodne o tom, či k zrušeniu dochádza k likvidácii ZO SZZ alebo bez likvidácie.Pri zrušení ZO SZZ likvidáciou rozhodne členská schôdza aj o likvidátorovi, ktorý vysporiada práva a záväzky zrušenej ZO SZZ. Pokiaľ dôjde k zrušeniu ZO SZZ bez likvidácie rozhodne členská schôdza uznesením na koho prechádzajú práva a záväzky zrušenej ZO SZZ.

2.Ak členská schôdza ZO SZZ rozhodne o svojom zrušení bez likvidácie a neurčí na koho prechádzajú práva a záväzky, je Okresný výbor SZZ kompetentný rozhodnúť o tom na koho prechádzajú práva a záväzky zaniknutej organizácie. K takémuto rozhodnutiu OV SZZ je potrebný písomný súhlas Predstavenstva RV SZZ.

3.Pri zrušení ZO SZZ likvidáciou prihliada likvidátor pri rozhodovaní o majetku na majetok, ktorý nadobudla ZO SZZ z dotácii štátu alebo Republikového výboru SZZ (predtým ÚV SZZ) a na majetok, ktorý členovia ZO SZZ nadobudli vlastnými vkladmi (peňažnými alebo nepeňažnými).

4.Písomnosti ZO SZZ vrátane pečiatky ZO SZZ je výbor ZO SZZ povinný do 5-tich dní po rozhodnutí o zrušení ZO SZZ odovzdať príslušnému OV SZZ (MV SZZ v Bratislave a v Košiciach) a v rovnakej lehote zrušenie ZO SZZ oznámiť na sekretariát RV SZZ.

5.Pokiaľ OV SZZ rozhodne o zrušení ZO SZZ podľa § 21 ods. 2 písm. i) Stanov, postupuje pri zrušení ZO SZZ primerane podľa predchádzajúcich odsekov.

6.Predstavenstvo RV SZZ je oprávnené vydať bližšie pokyny súvisiace s likvidáciou ZO SZZ ako aj likvidáciou OV SZZ v rámci Slovenskej republiky.

7.O zániku SZZ je oprávnený rozhodnúť vrcholný orgán zväzu – zjazd, ktorý určí spôsob ako naložiť s majetkom SZZ.


TRETIA ČASŤ


Prechodné , zrušovacie a záverečné ustanovenia


§ 15

1.Tieto zásady sa primerane použijú aj na hospodárske zariadenia, ktorých zriaďovateľom bol Ústredný výbor SZZ a ktorých likvidácia doposiaľ nebola ukončená výmazom z obchodného registra.

2.Podľa doterajších predpisov sa posudzujú práva a záväzky vzniknuté z právnych úkonov pred účinnosťou týchto zásad.

3.RV SZZ je oprávnený vydať ďalšie vykonávacie predpisy k týmto zásadám (napr. o inventarizácii majetku SZZ, poriadok obehu účtovných dokladov a pod.).

4.Platnosť a účinnosť nadobúdajú tieto zásady dňom 25.5.1996.

Dokument si môžete stiahnuť aj tu:
zasadyhospodarenia

Leave Your Comment

Your email will not be published or shared. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>