DISCIPLINÁRNY PORIADOK Slovenského zväzu záhradkárov
Úvod
Slovenský zväz záhradkárov je dobrovoľným samostatným a nepolitickým združením záujemcov o záhradkársku činnosť. Jedným z jeho cieľov vyplývajúcich z výchovnej činnosti je viesť členskú základňu na základe dobrovoľnej disciplíny k dodržiavaniu Stanov a ostatných zväzových predpisov, pravidiel občianskeho spolunažívania a predchádzať a zamedzovať ich porušovanie.
Na realizáciu týchto cieľov slúži i disciplinárne konanie a disciplinárne opatrenia uvedené v § 8 Stanov SZZ. Pre zabezpečenie jednotného postupu a posudzovanie jednotlivých prípadov porušenia zväzovej disciplíny a neplnenia členských povinností vydáva Ústredný výbor SZZ tento disciplinárny poriadok.
Čl. 1
Základné ustanovenia
1. Podľa tohto disciplinárneho poriadku postupujú disciplinárne orgány proti každému členovi, ktorý sa dopustil porušenia zväzovej disciplíny alebo neplnenia povinností (§5 ods. 2 Stanov).
2. Všetci členovia Zväzu, orgány a organizačné zložky sú túto skutočnosť, ak sa o nej dozvedia, povinní bez meškania oznámiť príslušnému disciplinárnemu orgánu (č. 3).
3. Ak došlo u takéhoto člena pred alebo počas disciplinárneho konania k zániku členstva (napr. vystúpením) disciplinárne konanie sa nezačne alebo zastaví.
4. Potrestanie člena súdom, národným výborom za ten istý čin nevylučuje, aby sa začalo nezávisle od rozhodnutia štátneho orgánu disciplinárne konanie a bolo mu uložené disciplinárne opatrenie.
Čl. 2
Disciplinárny priestupok
1. Disciplinárneho priestupku sa dopúšťa ten, kto úmyselne alebo z nedbanlivosti:
- nedodržiava Stanovy, rokovací poriadok, smernice, uznesenia orgánov a ostatné predpisy, ktoré vydáva
SZZ,
- neplní si svoje členské povinnosti (§ 5 ods. 2 Stanov)
- narušuje občianske spolužitie v rámci organizácie alebo organizačnú disciplínu,
- dopúšťa sa konania, ktoré nie je zlúčiteľné s členstvom alebo poslaním Zväzu.
Čl. 3
Disciplinárne orgány
1. Disciplinárnymi orgánmi I. stupňa sú:
- výbor ZO SZZ proti členovi ZO SZZ predsedníctvo OV a ObV SZZ proti funkcionárom ZO SZZ
- predsedníctvo ÚV SZ proti funkcionárom OV a ObV SZZ
2. Disciplinárnymi orgánmi II. stupňa sú:
- predsedníctvo OV alebo ObV SZZ proti rozhodnutiu výboru ZO SZZ
- predsedníctvo ÚV SZZ proti rozhodnutiu predsedníctva OV alebo ObV SZZ
- ústredný výbor proti rozhodnutiam predsedníctva ÚV SZZ
Čl. 4
Druhy disciplinárnych opatrení
Druhy disciplinárnych opatrení sú:
- pokarhanie
- verejné pokarhanie
- odňatie užívacieho práva k pozemku zmluvne založeného medzi členom a základnou organizáciou zväzu
- vylúčenie z členstva vo zväze. V jednom disciplinárnom konaní možno uložiť len jedno z disciplinárnych opatrení.
Čl. 5
Ukladanie disciplinárnych opatrení
1. K rozhodovaniu o tom, ktoré opatrenie sa má uložiť, treba pristupovať po zrelej úvahe, bez akéhokoľvek zaujatia a s vedomím, že ukladané opatrenia má mať pre člena výchovný a nápravný účinok. Význam priestupku treba zvážiť a podľa toho určiť stupeň nebezpečenstva disciplinárneho priestupku, či šlo o priestupok úmyselný, alebo z nedbanlivosti, na osobu previnilého člena a na jeho pomery, na poľahčujúce okolnosti i priťažujúce okolnosti. Je potrebné posudzovať každý jednotlivý prípad individuálne a dbať hlavne na to, aby uložené opatrenie bolo úmerné závažnosti priestupku.
2. Za priťažujúcu okolnosť sa pokladá najmä, ak stíhaný porušil osobitne mu uloženú povinnosť najmä ako funkcionár, bolo mu už právoplatne uložené niektoré z disciplinárnych opatrení, ak previnenie spáchal zo zištných dôvodov, naviedol na toto konanie ešte iného člena, alebo svojim činom poškodil dobré meno SZZ ako celku.
3. Za poľahčujúcu okolnosť sa pokladá najmä priznanie k disciplinárnemu priestupku, napomáhanie pri objasnení činu, dobrovoľné nahradenie škody, dosahované zásluhy vo zväze a pod.
Čl. 6
Premlčanie disciplinárneho konania
1. Disciplinárne opatrenia sa nemôžu uložiť po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa príslušný disciplinárny orgán dozvedel o takomto konaní.
2. Premlčacia doba sa prerušuje začatím disciplinárneho konania.
Čl. 7
Príprava disciplinárneho konania
1. Disciplinárne konanie sa pokladá za začaté vtedy, ak bol priestupok oznámený orgánu (písomne, alebo ústne do protokolu), ktorý je v danom prípade príslušný na vykonanie disciplinárneho konania (čl. 3).
2. Predseda disciplinárneho orgánu, ktorý začal disciplinárne konanie zašle členovi písomné vyrozumenie o tom, že bolo proti nemu začaté disciplinárne konanie a uvedie, akého priestupku sa týka. Potom celý prípad odovzdá disciplinárnej komisii ak bola ustanovená na ďalšie konanie.
3. Disciplinárna komisia vykoná v zmysle Stanov ďalšie zisťovanie vo veci samej. Po ukončení vráti vec s vlastným návrhom a stanoviskom disciplinárnemu orgánu. Ak nebola disciplinárna komisia ustanovená, šetrenie prevádza disciplinárny orgán.
4. Disciplinárny orgán nepokračuje v konaní a disciplinárne konanie zastaví svojim uznesením ak:
- disciplinárne stíhaný zomrel
- ide o priestupok, za ktorý už bolo uložené niektoré z disciplinárnych opatrení uvedených v § 8 ods. 2 Stanov
- uplynula premlčacia lehota
- nebola zistená skutková podstata previnenia
- došlo k zániku členstva, ak nejde o vylúčenie z členstva.
Uznesenie o zastavení konania sa oznámi členovi písomne do 30 dní po skončení šetrenia.
5. Disciplinárne konanie má pôsobiť výchovne na previnilého člena i na ostatných členov zväzu. Preto disciplinárne rozhodnutie má byť vynesené čo najskôr po dopustení sa disciplinárneho priestupku.
Čl. 8
Priebeh konania
1. Disciplinárne stíhaný člen musí byť aspoň 7 dní vopred doporučeným listom alebo listom na doručenku pozvaný na rokovanie disciplinárneho orgánu alebo disciplinárnej komisie. Na rokovaní sa mu umožní vyjadriť sa k veci a jej obsahu a objasniť skutočnosti týkajúce sa veci. V pozvánke musí člen byť upovedomený na následky neospravedlneného nedostavenia sa na rokovanie. Ak sa riadne pozvaný disciplinárne stíhaný člen nedostaví bez riadneho ospravedlnenia, môže disciplinárny orgán alebo disciplinárna komisia prešetriť v jeho neprítomnosti celú vec a disciplinárny orgán rozhodnúť, pokiaľ je vykázané riadne doručenie predvolania. Riadne pozvaný člen sa môže 3x dôvodne ospravedlniť. V disciplinárnom konaní sa člen nemôže dať zastupovať.
2. Disciplinárne orgány sú pri konaní a rozhodovaní viazané právnymi predpismi, Stanovami a ostatnými zväzovými predpismi.
3. Ak ide o disciplinárne konanie voči funkcionárovi a jeho zotrvanie vo funkcii vzhľadom na pomer k veci by mohlo ovplyvniť priebeh disciplinárneho konania alebo jeho výsledok môže disciplinárny orgán odporučiť orgánu, ktorého je stíhaný členom, aby ho na čas do vyjasnenia prípadu nepozýval k výkonu funkcie.
4. Ak disciplinárny orgán dôjde k záveru, že skutková podstata priestupku je disciplinárnou komisiou dostatočne zistená, nevykonáva ďalšie zisťovanie (napr. prizvaním člena) a po nezaujatom a objektívnom rozhodnutí výsledkov zisťovania dokazovaním vydá po porade rozhodnutie.
5. Disciplinárne rozhodnutie sa oznamuje vždy písomne doporučeným listom v termíne najneskôr 30 dní po vydaní rozhodnutia.
6. Disciplinárne rozhodnutie musí obsahovať označenie disciplinárneho orgánu, ktorý o veci rozhodol, deň a miesto vydania rozhodnutia, meno a priezvisko stíhaného člena, dáta narodenia a miesto trvalého bydliska, príp. funkcie vo zväzových orgánoch, spôsob spáchania disciplinárneho priestupku, výrok, odôvodnenie rozhodnutia a poučenie o opravnom prostriedku. Ak v termíne do 15 dní nebolo členom podané odvolanie, rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.
7. O priebehu disciplinárneho konania musí disciplinárna komisia i disciplinárny orgán vyhotoviť zápis, kde má byť uvedené: deň, miesto konania, meno a priezvisko obvineného, bydlisko, druh priestupku, čas kedy k nemu došlo, dôkazové prostriedky, druh disciplinárneho opatrenia, mená členom disciplinárneho orgánu (komisie), ktoré o veci rozhodli, výsledok hlasovania.
Čl. 9
Odvolanie
1. Opravným prostriedkom proti disciplinárnemu rozhodnutiu je odvolanie. Podáva sa písomne prostredníctvom disciplinárneho orgánu I. stupňa a to najneskôr do 15 dní od doručenia písomného vyhotovenia disciplinárneho rozhodnutia. Odvolanie je podané včas, ak bolo v tejto lehote podané na pošte alebo do protokolu disciplinárneho orgánu I. stupňa. Môže ho podať len disciplinárne stíhaný.
2. Včas podané odvolanie má odkladný účinok. Odvolanie podané oneskorene disciplinárny orgán I. stupňa zamietne.
3. Včas podané odvolanie prerokuje disciplinárny orgán, ktorý rozhodol v I. stupni na svojom najbližšom zasadnutí. Tento orgán môže napadnuté rozhodnutie v zmysle odvolania sám zmeniť prípadne zrušiť, ak ním vyhovie námietkam v plnom rozsahu. V opačnom prípade je povinný predložiť ho spolu so všetkým písomnými materiálom odvolaciemu miestu so svojim vyjadrením.
4. Za včas podané odvolanie sa považuje i odvolanie zaslané v lehote 15 dní od doručenia na bezprostredne vyšší zväzový orgán.
5. Odvolací orgán môže nesprávne rozhodnutie disciplinárneho orgánu I. stupňa zrušiť alebo ho zmeniť a rozhodnúť sám, alebo ho zrušiť a vrátiť orgánu I. stupňa na nové prerokovanie a rozhodnutie, pričom I. stupňový orgán je viazaný pokynmi odvolacieho orgánu.
6. Zásady konania pred disciplinárnym orgánom I. stupňa platia primerane i na konanie pred odvolacími orgánmi s tým rozdielom, že odvolávajúci nemusí byť predvolaný k odvolaciemu konaniu.
7. Odvolací orgán zamietne odvolanie, ak je podané neoprávnenou osobu alebo je bezdôvodné (napr. neuvádza nové skutočnosti).
8. Ak považuje člen rozhodnutie niektorého orgánu zväzu za nezákonné alebo odporujúce stanovám, môže požiadať o jeho preskúmanie príslušný súd a to v lehote 30 dní odo dňa kedy sa o ňom dozvedel, najneskoršie však do 6 mesiacov od rozhodnutia.
Čl. 10
Právoplatnosť a vykonateľnosť disciplinárnych rozhodnutí
Disciplinárne rozhodnutie je právoplatné a vykonateľné ak:
- disciplinárne potrestaný nepodal v termíne odvolanie
- disciplinárne potrestaný sa vzdal odvolania
- odvolanie bolo odvolacím orgánom zmenené alebo potvrdené.
Čl. 11
Výkon disciplinárnych opatrení
1. Výkon disciplinárneho opatrenia sa uskutoční ak disciplinárne rozhodnutie, ktorým bolo opatrenie uložené nadobudlo právoplatnosť (čl. 10).
2. Výkon disciplinárneho opatrenia uskutoční alebo zabezpečí orgán, ktorý rozhodol v I. stupni. V mimoriadnych prípadoch môže požiadať o pomoc kompetentný štátny orgán (národný výbor, verejná bezpečnosť).
3. Disciplinárny orgán, ktorý rozhodol v I. stupni oznámi právoplatné disciplinárne opatrenie nasledovne:
- výbor základnej organizácie na členskej schôdzi ZO
- predsedníctvo okresného výboru ZO
- predsedníctvo ÚV predsedníctvu okresného výboru.
Čl. 12
Záverečné ustanovenia
Disciplinárny poriadok nadobúda účinnosť dňom schválenia ÚV SZZ 11.8.1990. Zmeny a doplnky sa môžu vykonávať len po schválení ÚV SZZ.
Celý dokument si môžete stiahnuť tu:
disc.poriadok
- Posted in: Dokumenty SZZ